Meteorologické výstrahyV případě vydání výstražné zprávy je zobrazena ikona a její úroveň, v přehledu jednolivých regionů.


Pro vysvětlivky jednotlivých stupňů nebezpečí
a typu nebezpečného jevu najeďte nad barvu, či ikonu myšíStupeň nebezpečí:


Nebezpečné jevy:

 


Sněhové jazyky
Tato výstraha nahrazuje rušenou výstrahu, upřesňuje výstrahu na sněhové jazyky a rozšiřuje výstrahu na náledí.
Kolem tlakové níže se středem nad Skandinávií k nám pokračuje příliv studeného a vlhkého vzduchu od severozápadu. Večer začne od západu ovlivňovat počasí u nás frontální systém.
V pondělí (20.11.) bude vítr na horách místy dosahovat v nárazech rychlosti 20 až 25 m/s, tj. 70 až 90 km/h. Vítr bude večer slábnout. Na horách napadne do půlnoci na úterý (21.11.) 10 až 20 cm nového sněhu. V důsledku kombinace sněžení a čerstvého větru se budou v polohách na 800 m n. m. místy tvořit sněhové jazyky, ojediněle i závěje.
V noci na úterý (21.11.) na severovýchodě Moravy a ve Slezsku budou teploty místy klesat k -2 °C, proto se bude ojediněle vytvářet náledí.
Doporučení ke zmírnění následků jevů:
- Při cestování sledovat dopravní zpravodajství, na horách sledovat informace Horské služby (http://www.horskasluzba.cz).
- Doporučuje se zimní výbava, při cestách do hor i sněhové řetězy, nutné jsou zimní pneumatiky s dostatečnou výškou vzorku.
- Vozovky a chodníky budou místy kluzké, řidiči a chodci by měli věnovat zvýšenou pozornost místním podmínkám.Data nám poskytuje: www.meteoalarm.eu a Český hydrometeorologický ústav